metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata       متالورژی دیتا

به لطف خدا،metallurgydata کاملترین و پر بازدیدترین(آمار حقیقی و قابل باز دید)مرجع اطلاعات مواد و متالورژی با بیش از 1300 عنوان ،شامل هزاران متن،کتاب،تصویر،فیلم تخصصی در خدمت شما می باشد.پاسخ به سئوالات و مشاوره رایگان با تجربه20 سال تحقیق و مطالعه در شاخه های مختلف متالورژی.

آماده معرفی طرح ها و واحدهای صنعتی موفق و نو آور بصورت ویدئو و متن در این مجموعه هستیم.

http://kiau.ac.ir/~majidghafouri
09356139741:tel
ghfori@gmail.com
با عرض تقدیر و تشکر از توجه و راهنمایی کلیه علاقمندان
با ctrl+f موضوعات خود را در متالورژی دیتا پیدا کنید

پیامرسان تلگرام: metallurgydata@

بارکد شناسایی آدرس متالورژی
بایگانی

http://s8.picofile.com/file/8312749234/%D8%B6%D8%AF_%DA%AF%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87_%D9%88_%D8%A8%D9%85%D8%A8_2_.jpg

ساخت جلیقه ضدگلوله با الهام از سه جانور

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با استفاده از مواد اولیه موجود در دنیای حیواناتی همچون صدف، نیزه ماهی و عنکبوت به دنبال ساخت جلیقه ضد گلوله مقاوم و ارزان‌قیمت هستند.
دنیای حیوانات مملو از زره‌های با ساختار گوناگون و البته قدرتمند است که برای محافظت از بدن جانوران در برابر عوامل طبیعی و شکارچیان تمایز یافته است.
فرانکویس بارسلت، مهندس مکانیک در مورد هدف از این مطالعات جدید گفت: تنوع سیستم‌های دفاعی در دنیای حیوانات به ویژه حشرات محققان را بر آن داشت تا با انتخاب سه سیستم دفاعی برتر، جلیقه ضدگلوله جدید را طراحی کنند.
مطالعات ما نشان داد که حیوانات با به کارگیری سه روش اساسی از خود محافظت می‌کنند. اولین روش بزرگ کردن اندازه فلس‌های بدن مثل ماهی کمیاب موسوم به "نیزه‌ماهی" است که دارای بدن پوشیده از فلس‌های بسیار مقاوم و غیرقابل نفود است، به‌طوری‌که تنها با اره آهن‌بر قابل برش هستند.
دومین راه دفاعی محبوب در دنیای حیوانات ترشح مواد ساده از بدن نرم‌تنان جهت تولید ساختار مستحکم صدف غیرقابل نفوذ است.
صدف ساختار محکمی است که از پروتئین و کربنات کلسیم ساخته شده است. در واقع صدف یکی از مستحکم‌ترین زره‌های طبیعی در دنیای حیوانات شناخته می‌شود که از مواد معمولی ساخته شده است.
محققان معتقدند که با افزودن مواد مشخص به فرمول ساخت صدف می‌توان زره‌های قدرتمندی به کمک چاپگر سه‌بعدی تولید کرد که کاملا غیرقابل نفوذ هستند.
با الهام از فرایند ساخت صدف در دنیای نرم‌تنان می‌توان کلاه ایمنی تولید کرد که در عین سبکی و خوش‌فرمی دارای ساختار مستحکم و غیرقابل نفوذ حتی در برابر گلوله‌های با کالیبر بیشتر است.
سومین راه دفاعی شناخته شده در دنیای حیوانات ترشح رشته‌های پروتئینی در ساختارهای گره مانند توسط عنکبوتیان است. تاکنون مطالعات گوناگونی در مورد قدرت و توانایی کشسانی غیرقابل تصور تار عنکبوت انجام شده است.
طبق آخرین آزمایش انجام شده توسط محققان دانشگاه میشیگان مشخص شد که هر رشته از تار عنکبوت قادر به تحمل فشاری معادل 10 هزار برابر وزن خود است.
ساخت جلیقه ضدگلوله یا لباس مقاوم در برابر نفوذ اشیاء تیز از تار عنکبوت یا کرم‌های ابریشم اصلاح ژنتیک شده از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است و توانایی تحرک و نفس کشیدن را برای انسان با مشکل مواجه نخواهد کرد.
محققان امیدوارند که در آینده نزدیک با ترکیب این سه سیستم دفاعی طبیعی جلیقه‌های قدرتمندتر و با انعطاف‌پذیری بیشتری را تولید کنند.
 
http://s8.picofile.com/file/8312749250/%D8%B6%D8%AF_%DA%AF%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87_%D9%88_%D8%A8%D9%85%D8%A8_3_.jpg

درباره لباس “ضد بمب” بیشتر بدانیم

 پوشش ضد بمب و یا یا لباس مقاوم در برابر انفجار، نوعی زره سنگین است که بدن نیروهای نظامی را علیه فشار وارده در اثر انفجار بمب ها و همچنین برخورد ترکش های حاصل از آن محافظت می کند. لازم به ذکر است که مخاطب اصلی این پوشش های مخصوص، پرسنل آموزش دیده میدان های نبرد هستند. برخلاف زره های بالستیک که بیشتر بر قسمت هایی نظیر سر و تنه تمرکز می کنند، لباس ضد بمب تمامی اعضای بدن یک فرد نظامی در بر می گیرد چرا که در صورت انفجار، ترکش های حاصله همه نقاط بدن را تهدید خواهند کرد.

بخش هایی از لباس ضد بمب با هدف حداکثر حفاظت ممکن، هم پوشانی دارند. بدین ترتیب این پوشش منحصر به فرد از راه های مختلفی زندگی یک سرباز را نجات می دهد. به عنوان مثال پرتابه های ناشی از انفجار بمب های گوناگون، توسط لباس منحرف شده و آسیبی متوجه فرد نخواهد شد. علاوه بر این، انرژی موج انفجار تا حد قابل توجهی گرفته می شود و نیروی تجهیز شده به پوشش ضد بمب شوکی جزئی را احساس می کند. اکثر لباس های ضد بمب از جمله مدل های پیشرفته تر، با استفاده از موادی مانند لایه های کولار، فوم و پلاستیک ساخته می شوند تا عملکرد مورد نظر تامین شود.

http://s8.picofile.com/file/8312749226/%D8%B6%D8%AF_%DA%AF%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87_%D9%88_%D8%A8%D9%85%D8%A8_1_.jpg

برای به حداکثر رساندن دقت کاربر، لباس ضد بمب فاقد دستکش است. این موضوع سبب شده تا نیروی نظامی با راحتی بیشتری بتواند کار های یدی را انجام دهد. البته بزرگ ترین عیب فقدان دستکش نیز، عدم محافظت کامل از دست ها و حتی قسمت هایی از ساعد خواهد بود. با این وجود پوشش های ضد بمب در ماموریت های شناسایی، شرایط بحرانی و همچنین نبرد های خطرناک که احتمال استفاده از بمب های انفجاری بالا است، کاربرد زیادی دارند. جالب است بدانید که امکان محافظت در برابر اثرات حرارتی ناشی از انفجار بمب ها و یا هرگونه عوارض ثانویه دیگر هم وجود خواهد داشت. این در حالی است که قابلیت حرکتی فرد تحت هیچ شرایطی از بین نرفته و می تواند با کارایی بالایی در میدان نبرد حضور یابد.                                                           

پوشش های ضد بمب مدرن امروزی ریشه در جنگ جهانی دوم، زمانی که نیروی هوایی آلمان نازی حملات بمبی خود در خاک بریتانیا را افزایش داده بود، دارند. این بمب ها پس از آزاد سازی از هواپیما های نازی حدودا چند فوت در زمین نفوذ می کردند و در اصل منفجر نشده باقی می ماندند. بدین ترتیب آموزش نیروهای نظامی برای خنثی سازی بمب های مذکور بدون انفجار آن ها اهمیت بالایی یافت. در تصاویر قدیمی که از خنثی سازی های اولیه بمب های منفجر نشده موجود است، فرد مورد نظر هیچ گونه پوشش محافظتی به تن ندارد. حتی گاهی اوقات پیراهن نیز نداشته اند تا بتوان بهتر با گرمای ساطع شده از دستگاه کنار آمد! بدیهی است که شماری از این پرسنل دوره دیده حین خنثی سازی بمب ها جان می باختند. این گونه بود که نخستین لباس ضد بمب طراحی شد.

اولین پوشش ضد بمب متشکل از ماده کولار و صفحات زرهی (فلز یا فیبر های پلیمری تقویت شده) بوده است. هدف اصلی از طراحی لباس های نام برده، محافظت از نیروی نظامی در مقابل اصابت ترکش های انفجاری عنوان می شود. در اواسط دهه 1990 میلادی تحقیقات نشان داد که مواد مذکور به تنهایی تاثیر کاملی علیه موج های انفجاری نداشته و حتی ممکن است منجر به انسداد ریوی و دیگر جراحات داخلی مرگبار شوند. اما این مشکل در لباس های ضد بمب مدرن تا حد زیادی رفع شده است. لایه های مختلف کولار، فوم و فیبر های پلیمری تقویت شده نه تنها موج های انفجاری را منحرف می کنند، بلکه از اصابت ترکش ها نیز به بدن فرد ممانعت به عمل می آورند.

اغلب در محتویات دستگاه های انفجاری دست ساز، مواد شیمیایی و یا بیولوژیک نیز یافت می شود. این نکته منتج به پیشرفت های مهمی در زمینه طراحی لباس ها و کلاه های ضد بمب شده است. به عنوان مثال یک پوشش ضد بمب مدرن، در برابر انواع مواد شیمیایی و بیولوژیکی علاو بر تهدیدات انفجاری سنتی مقاوم است. البته مدتی است که استاندارد های حفاظتی خاصی برای این محصولات نظامی در نظر گرفته شده و همه تولید کنندگان ملزم به رعایت آن هستند.

در واقع کمپانی های سازنده باید به بیش از تک فاکتور محافظت توجه کنند. مهارت های حرکتی مناسب یکی دیگر از ملزومات اصلی لباس های ضد بمب به شمار می رود. از جمله عوامل مهم دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– محافظت حداکثری از مغز و نخاع در برابر موج انفجار

– حفاظت گرمایی قابل قبول

– آزادی حرکت برای عملکرد موثر

– محدودیت وزنی مورد قبول

– قابلیت درآوردن سریع لباس به خصوص در شرایط اورژانس پزشکی

– محافظت مطلوب به منظور حذف نیاز به استفاده از کلاه مخصوص

محافظت

تحقیقی که در اواسط دهه 1990 در بریتانیا انجام شد، نشان داد که صفحات زرهی قابلیت مناسبی برای محافظت از ریه ها ندارند. در مقابل لایه ای با تراکم پایین مانند فوم، می تواند موثر واقع شود. با این وجود آگاهی از فرکانس امواج انفجاری با هدف ارائه حداکثر محافظت (به ویژه در مورد ریه ها) اهمیت زیادی خواهد داشت و به یک طراحی بهتر کمک خواهد کرد.

اگرچه لباس های ضد بمب مزایای زیادی دارند، چندین عیب بزرگ نیز متوجه آن ها است. یکی از اصلی ترین این معایب، وزن بالای لباس (گاها تا 81 پوند و یا بیشتر) خواهد بود. از طرفی مواد به کار رفته در ساخت لباس ضد بمب، نمی توانند گرمای آزاد شده توسط بدن فرد را تخلیه کنند و نتیجه آن به صورت استرس گرمایی خود را نشان می دهد. این موضوع منجر به بیماری و کاهش توان فرد برای انجام ماموریت خود می شود.

 

سبک ترین فلز جهان در مقابل شدیدترین ضربات گلوله ها

 فوم فلزی کامپوزیتی (CMF) ماده جدیدی است که کمتر در مورد آن شنیده اید و قرار است در آینده نه چندان دور بیشترین تاثییرات را در زندگی برجا بگذارد.

 سال گذشته محققان این ماده بسیار سبک را مورد استفاده قرار دادند تا جلوی انتشار اشعه های مذکور راکت های فضایی را بگیرند و هم اکنون یک گروه تحقیقاتی دیگر تلاش فراوان کرده است تا از این ماده به صورت کاربردی تر استفاده کند.

 این گروه تحقیقاتی از ماده CMF در فرآیند مهمات سازی بهره برده است و بر اساس آخرین تلاش های آن یک سپر زرهی ضد گلوله ساخته شده است که پس از برخورد گلوله آن را به ذرات گرد و غبار تبدیل می کند.

در ساده ترین حالت فلز فومی از طریق حباب های گاز و در فلز مذاب ساخته می شود و در نهایت شکلی شبیه یک مخلوط کف آلود را به خود می گیرد و پس از گذشت مدتی به یک ماترس بسیار سبک تبدیل می شود. این فرآیند باعث می شود تا در نهایت نوعی فلز بسیار سبک تر از تمام فلزات روی کره زمین ارایه شود و بتوان از آن در زمینه های مختلف استفاده کرد.

 «افسانه ربیعی» یکی از پروفسورهای مهندسی مکانیک و فضانوردی در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی سال گذشته این فلز فومی را تولید کرد و نشان داد چگونه این محصول می تواند جلوی اشعه X، اشکال مختلف اشعه گاما و تابش های نوترونی را بگیرد.

 خانم ربیعی با تجربیات قبلی خود هم اکنون یک لباس زره ای با مقاومت بسیار بالا ارایه کرده است. این سپر بسیار مقاوم و سبک که از فلز CMF ساخته شده است، لایه ویژه ای را برای جذب انرژی جنبشی گلوله شامل می شود.

 خانم ربیعی و گروهش نخستین آزمایش ها را روی یک قطعه از این فر به اندازه 7.62 در 63 میلیمتر انجام دادند و انیستیتو ملی دادگستری آمریکا (NIJ) هم اکنون آزمایش های عملی را روی آن انجام می دهد.

 

ساخت زره مقاوم جنگی از جنس«کولار» و سیال سخت در ایران

امروزه ساخت زره های هوشمند از نانو کامپوزیت های جاذب انرژی جهت حفاظت شخصی توجه محققان بسیاری را جلب کرده است. از سوی دیگر وزن، مقاومت و ... از عواملی هستند که در یک زره باید در نظر گرفته شوند.

به همین دلیل محققان در دانشگاه مالک اشتر موفق شدند با فناوری نانو به ساخت زره هایی کم وزن و بدون کاهش مقاومت نفوذ بپردازند. این زره از دو جزء اصلی از جمله پارچه با مقاومت کششی بالا مانند «کولار» و سیال سخت شونده تحت برش تشکیل شده است.

این سیال به گونه ای است که چنانچه به آن ضربه وارد شود و یا تحت نیروی ناگهانی قرار بگیرد، در کسری از ثانیه دچار افزایش «ویسکوزیته» (مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی ) شده و انرژی وارد شده را به شدت جذب می کند.

جلیقه ضد گلوله و ضد چاقوی منعطف با قابلیت جذب انرژی بالا با استفاده از فناوری نانو بر پایه سیالات زرهی زرد مایع است. ساخت زره فوق سبک با حجم کم و کاهش وزن به میزان حداقل ۴۰ درصد نسبت به زره های مشابه از مزایای این طرح است.

همچنین این زره های طراحی شده علاوه بر انعطاف پذیری بالا و  قابلیت تعریق و تنفس پذیری بالا، دارای قابلیت مقاومت در برابر چند شلیک همزمان و جذب انرژی نسبت به وزن بالا است.

این زره ها قابلیت پوشش دهی تمام اعضای متحرک بدن از جمله گردن، آرنج و زانوها را دارد.

از این زره می توان برای حفاظت فردی در مقابل مین، بمب، گلوله، چاقو، حفاظت خودروهای زرهی و هواپیماهای جنگنده، پتوهای جاذب امواج انفجار، پوتین های ضد مین سربازان، دستکش های مقاوم به برش و نفوذ برای حفاظت پزشکان و پرستاران بهره برد.