metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata       متالورژی دیتا

به لطف خدا،metallurgydata کاملترین و پر بازدیدترین(آمار حقیقی و قابل باز دید)مرجع اطلاعات مواد و متالورژی با بیش از 1300 عنوان ،شامل هزاران متن،کتاب،تصویر،فیلم تخصصی در خدمت شما می باشد.پاسخ به سئوالات و مشاوره رایگان با تجربه20 سال تحقیق و مطالعه در شاخه های مختلف متالورژی.

آماده معرفی طرح ها و واحدهای صنعتی موفق و نو آور بصورت ویدئو و متن در این مجموعه هستیم.

http://kiau.ac.ir/~majidghafouri
09356139741:tel
ghfori@gmail.com
با عرض تقدیر و تشکر از توجه و راهنمایی کلیه علاقمندان
با ctrl+f موضوعات خود را در متالورژی دیتا پیدا کنید

پیامرسان تلگرام: metallurgydata@

بارکد شناسایی آدرس متالورژی
بایگانی

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

http://s8.picofile.com/file/8337035868/%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84_%D9%81%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D9%87_%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1_%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF_%D8%A8%D8%A7_%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88.jpg

پژوهشگران آلمانی روش الکتروشیمیایی ابداع کرده‌اند که می‌توان فلزات را به هر سطحی همچون دیگر فلزات به شکلی ناگسستنی متصل کرد.

هر فلزی را نمی‌توان با فلز دیگر جوش داد، این نکته را حتی مهندسانی غیر از مهندسان مواد و متالورژی نیز می‌دانند. البته می‌توان این دو فلز را با کمک چسب به یکدیگر پیوند داد ولی این کار نیز به پژوهش بسیار توسط محققان در دانشگاه کیل آلمان نیاز داشته است.

پژوهشگران طی این پژوهش فرایند خوردگی الکتروشیمیایی را ابداع کرده‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد دو فلز ناهمگون را به سادگی به همدیگر متصل کنند. این فرایند نه تنها انواع فلزات را به همدیگر  متصل می‌کند بلکه می‌تواند یک فلز را تقریبا به هر سطح دیگری متصل کند. طی این فرایند که مجسمه سازی نانویی نام گرفته است، لایه‌ی بسیار نازکی از سطح فلز در حد یک چهارم قطر تار موی انسان دستخوش تغییر قرار می‌گیرد و ساختار‌های زیر این لایه کاملا پایدار و دست نخورده باقی می‌مانند.

در این روش به محض اعمال فرایند، سطح فلز یه شکلی قابل مشاهده توسط چشم انسان مات و غیر درخشان می‌شود، البته این سطح در زیر میکروسکوپ نمای بهتری پیدا خواهد کرد چرا که مملو از نانوساختارهای سه بعدی قلاب شکل است. زمانی که دو سطح فرایند شده به همراه پلیمر اتصال دهنده (همان چسب) به همدیگر فشرده می‌شوند این قلاب‌های نانویی در همدیگر گیر می‌کنند و با سخت شدن چسب اتصال بین دو فلز به طرز شگفت انگیزی ناگسستنی خواهد شد.

طی این فرایند حتی وجود آلودگی‌های سطحی همچون چربی‌های ناشی از دست یا روغن‌های صنعتی نیز اثری بر استحکام نهایی قطعه نخواهند داشت و به عنوان یک مزیت ناخواسته سطح فلز کاملا آبگریز خواهد شد! علاوه بر این از این فرایند الکتروشیمیایی می‌توان برای زدودن ذرات ناپایدار شیمیایی از روی سطح فلز نیز بهره برد. برای مثال در ساخت تجهیزات درمانی و ایمپلنت‌های پزشکی با استفاده از تیتانیوم از آلومینیوم نیز استفاده می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد واکنش‌های شدید زیستی در بدن فرد شود. با بهره گیری از این روش می‌توان تقریبا تمامی آلومینیوم قرار گرفته بر روی سطح ایمپلنت را زدود و احتمال بروز چنین واکنش‌های شدیدی را در بدن فرد به صفر رساند.

حاصل کار این پژوهش به همراه جزییات در نشریه‌ی علمی Nanoscale Horizons به چاپ رسیده است. نظر شما درباره‌ی کاربرد چنین فرایند خارق العاده‌ای چیست؟ آیا پژوهش یا صنعت مشابهی را در داخل کشور می‌شناسید؟ دانسته‌های خود را در بخش نظرات با دیگران درمیان بگذارید.

مجید غفوری