metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata       متالورژی دیتا

به لطف خدا،metallurgydata کاملترین و پر بازدیدترین(آمار حقیقی و قابل باز دید)مرجع اطلاعات مواد و متالورژی با بیش از 1300 عنوان ،شامل هزاران متن،کتاب،تصویر،فیلم تخصصی در خدمت شما می باشد.پاسخ به سئوالات و مشاوره رایگان با تجربه20 سال تحقیق و مطالعه در شاخه های مختلف متالورژی.

آماده معرفی طرح ها و واحدهای صنعتی موفق و نو آور بصورت ویدئو و متن در این مجموعه هستیم.

http://kiau.ac.ir/~majidghafouri
09356139741:tel
ghfori@gmail.com
با عرض تقدیر و تشکر از توجه و راهنمایی کلیه علاقمندان
با ctrl+f موضوعات خود را در متالورژی دیتا پیدا کنید

پیامرسان تلگرام: metallurgydata@

بارکد شناسایی آدرس متالورژی
بایگانی

http://s8.picofile.com/file/8299942426/%D9%86%D9%88%D8%B1_%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9_2_.jpg

دانشمندان از چند قرن پیش می‌دانستند که نور رفتاری موج مانند دارد و از منبع خود پراکنده و منبسط می‌شود تا زمانی که توسط جسمی جذب شده یا بازتابانده شود. اما در سال‌های اخیر مطالعات نشان داده‌اند که نور می‌تواند رفتاری مایع مانند نیز داشته‌باشد، و در اطراف جسمی جاری شده و از سمت دیگر آن به یکدیگر بپیوندد.

 اما در سال‌های اخیر مطالعات نشان داده‌اند که نور می‌تواند رفتاری مایع مانند نیز داشته‌باشد، و در اطراف جسمی جاری شده و از سمت دیگر آن به یکدیگر بپیوندد. تا پیش از این چنین پدیده‌ای تنها تحت شرایطی خاص،‌ مثلا اتاقک آزمایشگاهی با دمای نزدیک به صفر مطلق قابل مشاهده بود. اکنون محققان نشان داده‌اند که نور از حالت عجیب‌تری به نام حالت ابرمایعی نیز برخوردار است،‌که در آن ذرات نور بدون کوچکترین اصطکاک یا چسبندگی در اطراف جسمی جاری می‌شوند.

در این حالت نور وضعیت مایعات بدون اصطکاک را دارد و در اطراف موانعی که در مسیرش قرار دارد بدون کوچکترین ریزموج یا الگوی گرداب‌مانندی جریان پیدا می‌کند. و جالبتر اینکه می‌توان این پدیده را در شرایط عادی یک اتاق با فشاری معمولی نیز مشاهده کرد. محققان مرکز CNR ایتالیا، پلی‌تکنیک مونترال، امپریال کالج لندن، دانشگاه دل‌سالنتوی ایتالیا و دانشگاه آلتوی فنلاند این پدیده را با قرار دادن لایه‌ای بسیار باریک از مولکول‌هایی ارگانیک در میان دو آینه بسیار شفاف بازسازی کرده و نور را در حالت مایع هیبریدی به جریان درآوردند.

همانطور که احتمالاً می دانید، نور خاصیت موج-ذره ای داشته و به خط راست منتشر می شود؛ به همین دلیل نیز نمی توانیم اجسامی که مثلاً پشت یک ستون قرار دارند را ببینیم. اما در شرایط خاص، نور می تواند رفتاری مانند مایعات داشته و در اطراف اشیا جریان پیدا کند.

در شرایط چگالش بوز-اینیشتین، قوانین فیزیک کوانتوم جایگزین فیزیک کلاسیک می شوند

چگالش بوز-اینیشتین نیز به همین دلیل مورد توجه دانشمندان قرار دارد چرا که در این شرایط (که در دمای نزدیک به صفر مطلق حاصل می شود)، رفتار مواد به سمت موج بودن گرایش پیدا کرده و قوانین فیزیک کوانتوم جایگزین فیزیک کلاسیک می شوند. دستاورد جدید پژوهشگران نیز به همین خاطر مهم است چرا که موفق شده اند با ترکیب خواص ماده و نور، شرایط مورد بحث را در دمای اتاق فراهم کنند.

http://s9.picofile.com/file/8299942376/%D9%86%D9%88%D8%B1_%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9_1_.jpg

جالب است بدانید که دانشمندان با قرار دادن یک لایه 130 نانومتری از مواد ارگانیک در میان دو آینه با بازتاب فوق بالا و شلیک پالس لیزری 35 فِمتوثانیه ای، موفق به تولید حالت نور مایع شدند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در این حالت (شکل پایین) جریان ذرات با حالت عادی (شکل بالا) متفاوت است و بدون تغییر مسیر و ارتعاش، به حرکت خود ادامه خواهند داد.

طبق اظهارات پژوهشگران، دستاورد جدید نه تنها راه را برای مطالعه در حوزه هیدرودینامیک کوانتومی هموار می کند، بلکه بهره گیری از مواد ابر رسانا در ابزارهایی مانند LED، پنل های خورشیدی و لیزرها را، در دمای اتاق و با هدر رفت انرژی نزدیک به صفر ممکن می کند.

به گفته محققان به این شیوه می‌توان ویژگی‌های فوتون‌ها،‌ مانند جرم موثر نوری و شتاب آنها، را با تعاملات قوی الکترون‌های درون مولکول‌ها ترکیب کرد. در شرایط عادی مایع در اطراف جسمی که در مسیر جریانش قرار بگیرد درگیر شده و ریز‌موج‌ها و گرداب‌ها را تشکیل می‌دهد. در یک ابرمایع این آشفتگی‌ها وجود ندارد و مایع بدون کوچکترین آشفتگی به مسیر خود ادامه می‌دهد. این حالت ابرمایعی را گاه با عنوان حالت پنجم یا چگالش بوز-اینشتین می‌شناسند. ذرات نور در این حالت ماننک یک تک‌موج میکروسکوپی رفتار می‌کنند و در فرکانسی مشابه نوسان دارند و به شکلی متناقض رفتارهای مایعات، جامدات و گازها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ nature منتشر شده است.