metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata متالورژی دیتا

متالورژی،نانو،ریخته گری،مدلسازی،جوشکاری،فرج،متالوگرافی،بیومتریال،ایمنی صنعتی،استخراج،عملیات حرارتی،فلزات،مهندسی مواد،خوردگی،دیرگداز

metallurgydata       متالورژی دیتا

به لطف خدا،metallurgydata کاملترین و پر بازدیدترین(آمار حقیقی و قابل باز دید)مرجع اطلاعات مواد و متالورژی با بیش از 1300 عنوان ،شامل هزاران متن،کتاب،تصویر،فیلم تخصصی در خدمت شما می باشد.پاسخ به سئوالات و مشاوره رایگان با تجربه20 سال تحقیق و مطالعه در شاخه های مختلف متالورژی.

آماده معرفی طرح ها و واحدهای صنعتی موفق و نو آور بصورت ویدئو و متن در این مجموعه هستیم.

http://kiau.ac.ir/~majidghafouri
09356139741:tel
ghfori@gmail.com
با عرض تقدیر و تشکر از توجه و راهنمایی کلیه علاقمندان
با ctrl+f موضوعات خود را در متالورژی دیتا پیدا کنید

پیامرسان تلگرام: metallurgydata@

بارکد شناسایی آدرس متالورژی
بایگانی

http://s5.picofile.com/file/8147029792/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AF_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D9%85%D9%86%D8%AA%D9%87.JPG

اولین الماس مصنوعی با قابلیت تولید تجاری Cd در سال 1955 تولید شده است و در سال 1957، جنرال الکتریک پودر الماس مصنوعی را به طور تجاری به بازار عرضه کرد. در همان سال، همین کارخانه نیترید بور کیوبیک BScرا به بازار عرضه کرد، اما در حالی که کریستال های الماس و نیترید بور کیوبیک برای استفاده در چرخ های ساینده مناسب بودند و عوامل پولیش کاری خوبی بودند، این مواد را نمی توان برای تولید ابزارهای برشی، استفاده کرد. علت این مسئله تمایل به شکافته شدن این کریستال ها بود). همچنین از زمان های خیلی دور، محققین در پی تولید الماس پلی کریستال (PCD) و نیترید بور پلی کریستال (PCBN) بودند. تولید PCD به اوایل دهه ی 1970 بر می گردد و اندکی بعد نیز تولید PCBN گزارش شده است. این محصول با استفاده از زینترینگ پودر در دمای و فشار بسیار بالا (حدود 1500℃-Kbar 50-60) تولید می شد (بدون افزودن بایندر). PCD و PCBN موادی ایزوتروپ هستند و دارای تافنس و مقاومت به سایش بالاتری نسبت به   Cdیا BNcهستند.
از آنجایی که ابزارهای برش اصولا ابزارهایی دو بعدی هستند، PCD و PCBN بیشتر به صورت لایه ای مورد استفاده قرار می گیرند (با ضخامت 0.2 تا 1 میلی متر) و بر روی زیرلایه هایی از فلزات سخت زینترشده، ایجاد می شوند ( دیسک هایی با قطر 34 میلی متر و یا بزرگتر). این شکل مورد استفاده دارای مزیت های زیادی است. ترکیب این دو ماده با همدیگر ارزان قیمت تر هستند و تافنس بالاتری دارند.
PCD برای برش کاری فلزات غیر آهنی در سرعت های برش بالا مناسب می باشند. این ماده به طور گسترده در صنعت اتومبیل و برای آلیاژهای آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این ساینده ها سرعت سایش بالاست و سطح نهایی حاصله نیز بسیار خوب است. این ساینده ها همچنین برای ماشین کاری برنز، مس، بابیت، آلیاژهای مس- قلع و کامپوزیت های زمینه ی فلزی مناسب اند. همچنین این ساینده ها برای ماشین کاری لایه های کامپوزیتی دارای رزین، شیشه، فایبرگلاس، رابرها، گرافیت، تیتانیوم، آزبست ها، سرامیک ها و حتی چوب و مشتقات آنها مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده همچنین برای ماشین کاری فلزات سخت زینترشده (برای مثال قالب ها) مورد استفاده قرار می گیرند و مقرون به صرفه می باشد. PCD برای ماشین کاری چدن ها و فولادها مناسب نیستند. PCBN برای ماشین کاری فولادهای تندبر، فولادهای آلیاژی، فولادهای سخت کاری شده، چدن های کوئنچ شده و سوپرآلیاژهای پایه کبالت مناسب هستند. به هر حال، این نوع از ساینده ها برای ماشین کاری فولادهای نرم، فولادهای آستنیتی و سوپرآلیاژهای پایه نیکل مناسب نیستند.
نتیجه گیری در زمینه ی مواد مورد استفاده در برش کاری
این بخش خلاصه ای درمورد مواد مورد استفاده در برش کاری ارائه می دهد. ما می دانیم که هر خانواده از مواد ساینده به منظور بهبود کارایی و بازده برش کاری و سایش مورد استفاده قرار می گیرند. این مسئله جالب توجه است که بدانید هر تراشکار با گستره ی وسیعی از مواد مواجه است که هر کدام دارای ویژگی خاصی هستند و در برخی اوقات این خواص هم پوشانی دارند. از این رو انتخاب یک نوع خاص از ساینده ها برای یک کاربرد خاص، کار آسانی نیست. علاوه بر این، امروزه تمایل به خرید ابزارهای با عملکرد بالاست نه خرید یک ابزار. در نتیجه، باید رابطه ی بیشتری میان خریداران و تولید کنندگان ایجاد شود.
مواد مورد استفاده برای سوراخ کاری (نفت و گاز طبیعی)، معدن کاری، ساختمان کاری و استفاده های عمومی
مواد مورد استفاده در این کاربردها، فلزات سخت زینتر شده هستند. علارغم هزینه های بالای آنها، PCD ها امروزه برای سوراخ کاری چرخشی سنگ های با سختی نسبتا کم مورد استفاده قرار می گیرد.

لینک دانلود کل 9 صفحه مطلب

مجید غفوری

سختی

متالورژی پودر